104MHz Memory IC Chip GD25B256DFIGR NOR Flash Memory IC 256Mbit SOP-16
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : GD25B256DFIGR
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : SOP-16
Part Number : GD25B256DFIGR
Organization : 32 M x 8
Data Bus Width : 8 bit
Product Type : NOR Flash
Speed : 104 MHz
Active Read Current - Max : 25 mA
Contact Now
Product Description Of GD25B256DFIGR
Specification Of GD25B256DFIGR
Part Number: GD25B256DFIGR
SMD/SMT
SOP-16
256 Mbit
2.7 V
3.6 V
25 mA
SPI
104 MHz
Features Of GD25B256DFIGR
  • 256M-bit Serial Flash
  • 256 Bytes per programmable page
  • Standard, Dual, Quad SPI
  • High Speed Clock Frequency
  • Fast Program/Erase Speed
  • Page Program time: 0.4ms typical
  • Sector Erase time: 70ms typical
  • Block Erase time: 0.16/0.22s typical
  • Chip Erase time: 70s typical
Package Photo Of GD25B256DFIGR