General Purpose FS32K142WAT0WLHT 80MHz Microcontroller MCU 64-LQFP Arm Cortex-M4F
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : FS32K142WAT0WLHT
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : 64-LQFP
Part Number : FS32K142WAT0WLHT
Connectivity : CANbus, FlexIO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters : A/D 29x12b SAR; D/A 1x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3.13V ~ 5.5V
RAM Size : 32K x 8
Core Processor : ARM® Cortex®-M4F
Contact Now
Product Description Of FS32K142WAT0WLHT
FS32K142WAT0WLHT General-Purpose 256 Kb Flash ARM Microcontrollers - MCU, Up to 80 MHz. It will need to switch to RUN mode (80 MHz) to execute CSEc (Security) or EEPROM writes/erase.
Specification Of FS32K142WAT0WLHT
Part Number: FS32K142WAT0WLHT
Analog Supply Voltage: 2.7 V to 5.5 V
DAC Resolution: 8 bit
Data RAM Type: SRAM
Data ROM Size: 4 kB
Data ROM Type: EEPROM
Interface Type: FlexCAN, FlexIO, LPI2C, LPSPI, LPUART
Number of ADC Channels: 16 Channel
Product Type: ARM Microcontrollers - MCU
Features Of FS32K142WAT0WLHT
  • Voltage range: 2.7 V to 5.5 V
  • Ambient temperature range: -40 °C to 105 °C for HSRUN mode, -40 °C to 150 °C for RUN mode
  • 48 MHz Fast Internal RC oscillator (FIRC)
  • 8 MHz Slow Internal RC oscillator (SIRC)
  • 128 kHz Low Power Oscillator (LPO)
  • Up to 112 MHz (HSRUN) System Phased Lock Loop (SPLL)
  • Up to 20 MHz TCLK and 25 MHz SWD_CLK
  • 32 kHz Real Time Counter external clock (RTC_CLKIN)