Integrated Circuit Chip CY14E256LA-SZ45XI Memory IC 32-SOIC Surface Mount
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : CY14E256LA-SZ45XI
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : 32-SOIC
Part Number : CY14E256LA-SZ45XI
Memory Type : Non-Volatile
Memory Format : NVSRAM
Technology : NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size : 256Kbit
Package : 32-SOIC
Contact Now
Product Description Of CY14E256LA-SZ45XI
Specification Of CY14E256LA-SZ45XI
Part Number
CY14E256LA-SZ45XI
Memory Organization
32K x 8
Memory Interface
Parallel
Write Cycle Time - Word, Page
45ns
Access Time
45 ns
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Features Of CY14E256LA-SZ45XI
  • 25 ns and 45 ns access times
  • Internally organized as 32 K × 8 (CY14E256LA)
  • Hands-off automatic STORE on power-down with only a small capacitor
  • RECALL to SRAM initiated by software or power-up
  • Infinite read, write, and RECALL cycles
  • 1 million STORE cycles to QuantumTrap
  • 20-year data retention
  • Single 5 V + 10% operation